Doğru Müdahale Hayat Kurtarıyor

Hastaneye ulaşamadan kalp krizi nedeniyle yaşamını yitiren hastaların büyük çoğunun ilk müdahale ile tedavi edilmediği için hayatını kaybediyor.

Kalp krizi, kalbin koroner arterlerinde gerçekleşen bir bozukluk sonrası (sıklıkla koroner arterlerdeki tıkanıklık sonucu kalp kasının ilgili bölümünün beslenememesi ve oksijensiz kalması ile) meydana gelen yetersizlik sonucu şiddetli göğüs ağrısıyla ortaya çıkan ve ölümle sonuçlanması olası patolojik duruma denir. Dünyada en başta gelen ölüm sebeplerindendir.

Kalp krizi yakınmasıyla hastaneye başvuran binlerce kişi hayatını kaybederken, bu sayıdan çok daha fazlasının daha hastaneye ulaşamadan uygun ilk müdahale ile tedavi edilmediği için hayatını kaybediyor.

Hastaneye ulaşamadan kalp krizi nedeniyle yaşamını yitiren hastaların büyük çoğunun kriz esnasında gelişen ani ritim bozukluklarına bağlı kalp durmasının ölümün esas sebedir. Bu hastaların önemli bir bölümü, eğer uygun eğitimi almış kişilerce ilk müdahale şansı bulsalardı hayatta kalabilirlerdi.

TEMEL YAŞAM DESTEĞİ ÖNEMLİ

Kalp damarlarının aniden tıkanması durumuna bağlı olarak ortaya çıkan kalp krizi durumunda göğüs ağrısı, nefes darlığı gibi belirtilerin ortaya çıkmasını takiben en önemli konu, en hızlı şekilde donanımlı ve 24 saat Acil Koroner Anjiyografi yapılabilen bir merkeze başvurmaktır.Hastanın bu süreçte bilinci kapanır ve baygın halde düşerse, yapılacak bilinçli ilk müdahale hayati önem taşımaktadır.

"Bu esnada Basic Life Support (BLS) Temel Yaşam Desteği eğitimi almış bir kişi yakınlardaysa bu, hasta için en büyük şanstır.

İLK MÜDAHALEYİ AED CİHAZLARI YAPIYOR

Teknolojinin hızla ilerlediği günümüzde artık pek çok gelişmiş ülkede ve giderek de ülkemizde yaygınlaşmakta olan Otomatik External Defibrilatör (AED) cihazları sayesinde artık doktor olmayanların da gerekli durumlarda hastaya yaşama döndürücü elektroşok tedavisi uygulayabilmektedir. "Bu cihazlar gerçekten -akıllı cihaz- özelliği taşıyor, hastaya basitçe bağlandıktan sonra ritm bozukluğunu tespit ederek gerekirse elektroşoku otomatik olarak uyguluyor ve hastayı hayata döndürüyor. Bu cihazların ancak gerekli eğitimi aldıktan sonra kullanılabilir.

GÖĞÜS AĞRISINI İHMAL ETMEYİN

İlerleyen yaş, hipertansiyon, şeker hastalığı gibi risklerin varlığında kalp hastalığı görülme riski artmaktadır. Kalp krizi belirtisi olabilecek göğüs ağrısı olan hastaların mutlaka zaman kaybetmeden en yakın donanımlı sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir. Göğüs ağrısı esnasında çekilecek bir EKG `elektro`, bazı kan tetkikleri ve fizik muayene ile acil bir kalp hastalığı diğer durumlardan ayırt edilebilir. Eğer göğüs ağrısı hastaneye ulaşıncaya kadar geçmişse yapılan muayenede ve çekilen elektro da herhangi bir anormal bulgu yok ise kalp hastalığının ileri değerlendirilmesi için daha sonra bir kardiyoloji hekimine başvurmak uygun olur. Esasen hiçbir yakınması olmayan bir kişinin bile yılda bir kez genel sağlık kontrolünü yaptırması gerekiyor.

Eklenme Tarihi: 10.12.2015
Toplam Sayfa Gösterimi: 2975

@2021 All rights reserved. www.haliltolgakocum.com